Právě se nacházíte:

Už i Prahu trápí smog

Smog trápí od dnešního rána také Prahu. V centru i okrajových částech hlavního města se zvýšila koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Špatný stav ovzduší byl ráno podle krátkodobých měření ve čtyřech lokalitách - v Legerově ulici na Praze 2, v Průmyslové a Vršovicích na Praze 10 a Libuši na Praze 4, během dopoledne se však postupně zlepšuje. Zdravotní denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl překročen jen mírně. Podle meteorologů situace není tak vážná jako v Moravskoslezském kraji a vyhlášení regulace nehrozí.

Vysoká průměrná koncentrace prachu za hodinu zůstává v Průmyslové ulici, kde bylo posledních údajů 125 mikrogramů prachu na metr krychlový, a ve Vršovicích, kde bylo naměřeno 119 mikrogramů. V Libuši a Legerově ulici koncentrace poklesla na vyhovující úroveň, na Smíchově naopak stoupla na 101 mikrogramů.

"K mrazům se přidala inverze, slabý vítr nedokáže smog rozehnat a po víkendu také opět zesílila doprava. Provoz má na stav ovzduší značný vliv, kolem poledne se obvykle kvalita ovzduší zlepší a při večerní špičce zase zhorší," řekl ČTK Josef Keder z Úseku ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ.

Průměrná denní koncentrace prachu je podstatně nižší. Denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl překročen na pěti místech Prahy. Nejvýrazněji opět v Průmyslové ulici, kde bylo zaznamenáno 64,2 mikrogramu, a v Legerově ulici, kde činil denní průměr 62,2 mikrogramů.

"Počasí bude určitě zhoršovat stav ovzduší i v následujících dnech. Situace ale není tak zlá jako v Moravskoslezském kraji, v Praze s největší pravděpodobností nehrozí vyhlášení signálu regulace," sdělil Keder.

Regulace byla na Ostravsko-Karvinsku a Třinecku vyhlášena na konci ledna a platí až do odvolání. Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějším v zemi i celé Evropě. Hlavně starší lidé, děti a nemocní lidé by tam proto měli nyní omezit pobyt venku. Není vhodné venku sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Firmy musí podle regulačních řádů omezovat produkci škodlivin.

zdroj: ČTK