V Praze by mohly být galerie a muzea zdarma

Po vzoru Londýna by se česká metropole mohla dočkat volného vstupného do určitých kulturních institucí. A to nejen na státní svátky, jako je tomu nyní.  

Výstavní domy v zahraničí nehledí na věk nebo bohatství svých návštěvníků. V britském hlavním městě je do národních galerií a muzeí vstupné zdarma na stálé expozice pro všechny věkové skupiny. I v jiných evropských městech se zdarma otvírají brány pro návštěvníky jednou měsíčně. Nebo nabízejí bezplatnou návštěvu mladým lidem.

V Praze zatím taková praxe není. Přesto by v některých institucích mohla brzy začít platit. „Máme záměr zpřístupnit do budoucna stálé expozice Národní galerie v Praze pro všechny návštěvníky," uvedl ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Lidé by podle jeho přání platili dobrovolné vstupné.

Kdy by mohli lidé vyrazit zdarma třeba do Veletržního paláce, je ale zatím nejasné. Záleží na ministerstvu kultury, zda by dalo instituci více peněz.

„Zatím se nám daří prodlužovat projekt volného vstupu pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let," dodal Fajt s tím, že ztrátu doplácí v rámci spolupráce Komerční banka.

Volný vstup by měly mít podle pražského radního pro kulturu Jana Wolfa Galerie a Muzeum hlavního města. „Jeden den v týdnu by člověk nemusel platit. Aby byla návštěva zdarma každý den, je však špatně. Místo by ztratilo prestiž," řekl Wolf. Na podobném principu fungují muzea a galerie v jiných evropských státech. 
 
Londýnský model by se ale mohl v Praze i tak objevit. Uvažuje o něm Národní zemědělské muzeum.

Instituce chce nejdříve zvýšit návštěvnost a už za dva tři roky by mohlo začít vážné uvažování o návštěvách bez placení. Popřípadě je ve hře ještě jedna možnost týkající se ceny vstupenek.

Zemědělské muzeum je sousedem Národního technického muzea, které je stále z obou budov tou navštěvovanější. Vzhledem k blízkosti by mohla vzniknout určitá spolupráce na bázi zvýhodněného vstupného.

Kdo by navštívil jedno muzeum, měl by zvýhodněnou návštěvu do toho druhého. Ani jedna z institucí takovou možnost nevylučuje, ale její zavedení je zatím pouze ve formě úvah.