V Praze napadali tři amnestovaní vězni kolemjdoucí

Tři amnestovaní vězni v Praze napadali krátce po svém propuštění ve středu a včera kolemjdoucí. Dvěma z nich hrozí za přestupek pětitisícová pokuta. Na policejním webu o tom informovala mluvčí policie Jana Rösslerová. Vážnější případy pražští policisté v souvislosti s amnestií vyhlášenou prezidentem nezaznamenali.  

Prezident Václav Klaus vyhlásil částečnou amnestii k 20. výročí vzniku České republiky. Věznice by mohlo opustit až 7000 vězňů, jen pražské soudy rozhodly do včerejších 14:00 o propuštění 343 vězňů. Někteří z propuštěných ale krátce po získání svobody opět zřejmě porušili zákon.

V Praze například ve středu kolem 22:00 dva muži ve věku sedmadvacet a šestačtyřicet let shazovali v čerpací stanici v Novopacké ulici zboží z polic. Přitom byli jen o několik hodin dříve propuštěni z věznice ve Valdicích na Jičínsku. Protože muži nezpůsobili žádnou škodu, policisté jim pouze domluvili. Jenže když hlídka odjela, dvojice rušila noční klid a napadala kolemjdoucí, takže byla zadržena.
 
"Policisté muže zajistili pro podezření z přestupku proti veřejnému pořádku, a to neuposlechnutí výzvy. Po sepsání protokolu byli muži propuštěni na svobodu," sdělila mluvčí policie. Ve správním řízení mohou oba muži dostat pokutu ve výši až 5000 korun.
 
Další amnestovaný vězeň napadal kolemjdoucí včera kolem 09:00 na nádraží v pražských Holešovicích. "Sedmatřicetiletý muž slavil svůj návrat na svobodu a byl agresivní vůči okolí. Policisté ho proto uklidnili a celý incident vyřešili na místě domluvou," uvedla policejní mluvčí. Muž navíc říkal, že odcestuje na Moravu za rodinou. Policisté ho ale po poledni našli u výstupu z metra Florenc. Byl opilý a choval se agresivně, takže ho hlídka odvezla na záchytku, kde mu při dechové zkoušce naměřili více než 3,6 promile alkoholu.
 
Oznámení na tísňovou linku ale podle pražské policie přišlo po vyhlášení amnestie jen málo. "Jednalo se ve většině případů o drobné potyčky a přestupková jednání proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo proti majetku," sdělila mluvčí policie.
 
zdroj: ČTK