Veřejnost bude moci sledovat hospodaření státu od konce dubna

Data o průběžném hospodaření státu bude moci veřejnost na internetu získat od 30. dubna. Na dotaz ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Podle úřadu bude publikační portál napojen na internetové stránky ministerstva financí. Původní plány počítaly se zveřejňováním dat pro veřejnost na portálu portálu veřejné správy, a to již od letošního března. 

"Podle schváleného harmonogramu bude základní verze portálu k dispozici k 30. dubnu 2013. Finální verze portálu bude spuštěna do konce roku 2013," uvedlo MF. Ze zveřejňovaných dat půjde zjistit, jak se státu daří výběr daní či jak v minulém čtvrtletí hospodařilo které ministerstvo. Přístup do portálu by podle dřívějších informací měl být bez autorizace a data v něm se budou aktualizovat automaticky. 

Zveřejňování informací o hospodaření státu vychází ze zavedeného systému Státní pokladny. Ten od ledna propojil státní organizace, nyní jsou v systému data od 17.500 účetních jednotek, tedy například ministerstev, státních fondů, obcí, krajů, příspěvkových organizací nebo veřejných vysokých škol. V systému se již připravoval státní rozpočet na letošní rok. K rozpočtovým modulům systému Státní pokladny jsou totiž připojeny i všechny organizační složky státu, kterých je zhruba 280. 
    
Celkové náklady na projekt od roku 2008 do konce roku 2012 činí podle MF 2,96 miliardy korun. Roční náklady na obsluhu systému jsou kolem 500 milionů korun. MF počítá ve standardním provozu následně s nižšími náklady. "Úspory z fungování státní pokladny by podle střízlivého odhadu mohly přijít do šesti let," odhadl již dříve náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. 
    
Integrovaný informační systém Státní pokladna se skládá z Centrálního systému účetních informací státu, z modulu pro přípravu státního rozpočtu, z modulů pro realizaci rozpočtu - rozpočtová opatření a platební styk. 
 
zdroj: ČTK