Výstava Retro (17.6.2016 - 30.4.2017)

Na výstavě v Nové budově Národního muzea mohou návštěvníci obdivovat hračky, techniku, vybavení domácnosti a módu z dob minulých.  

Móda je někdy vnímána jako cosi pomíjivého a povrchního. Inspirace dobou minulou je však samozřejmou součástí přítomnosti. Desítky historických šatů a módních doplňků ze sbírek Národního muzea budou vystaveny v kontextu současných oděvů od známých návrhářů, přes značkové butiky až po konfekci. Návštěvníci se mohou těšit na nadčasové prvky i pomíjivé trendy, oděvy známých osobností, šaty od 19. století až do současnosti, tradiční české značky, mimořádnou instalaci na „neviditelné“ figuríny a spojení módy s dobovými prostředími.

Součástí výstavy je velká Retroherna, která je věnována hlavně dětem a aktivním návštěvníkům. V jejích částech nazvaných „Kdo si hraje, nezlobí“, „Šaty dělají člověka“, „Zlaté české ručičky“, „Doma je doma“ a „Venku, tam to žije“ čekají rodiny s dětmi nejen zábavné hry, ale i poučení. Děti si vyzkoušejí různé rodinné aktivity minulosti a rodiče určitě potěší sbírka hraček, které provázely celé jejich dětství, jako je např. postavička Igráčka nebo stavebnice Seva.
Výstavu doprovází řada tištěných materiálů, jako jsou pracovní listy pro školy, rodinný průvodce, informační brožura, ale i mobilní průvodce, prostřednictvím kterého se zájemci dozvědí spoustu zajímavostí a příběhů vztahujících se k jednotlivým exponátům.
Návštěvníci se rovněž mohou v tzv. „selfie koutku“ vyfotografovat se slavnou filmovou osobností stříbrného plátna a fotografie jim bude jako vzpomínka zaslána na jejich e-mail.

Nová budova Národního muzea je v současné době plně bezbariérovou budovou, ve které jsou všem návštěvníkům poskytovány nejrůznější služby, zahrnující např. kavárnu, přebalovací pult nebo dětské koutky.
Národní muzeum také poprvé nabízí využití prostoru, kde si děti mohou hrát pod dohledem lektorů, jak je v dnešní době zvykem v mnoha veřejných zařízeních, a dospělí si mezitím budou moci naplno užít prohlídku výstavy. Tato služba je poskytována pouze o víkendech a svátcích od 10.00 do 17.00 hod. Vhodné pro děti od 5 do 12 let. Další informace na pokladně objektu.

http://www.nm.cz/