Zastupitelé Trnové podali trestní oznámení kvůli závadné vodě

Zastupitelé Trnové u Prahy podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli špatné kvalitě pitné vody v obci. ČTK to dnes řekl starosta Štefan Moravčík. Kvůli překročení mikrobiologických i biologických ukazatelů se voda z vodovodu nesmí od 12. června používat k pití, vaření ani umývání. 

"Zatím je stav pořád stejný," uvedl Moravčík, podle nějž se nyní čeká na další kroky provozovatele. Dosavadní úpravy technologie podle starosty změnu nepřinesly. 
    
Zastupitelé obce se zhruba 350 obyvateli před několika dny podali kvůli špatné situaci s vodou na Okresní státní zastupitelství Praha-západ trestní oznámení. Odmítli také patnáctiprocentní slevu na vodném za letošní první pololetí navrženou provozovatelem jako kompenzaci. Podle nich je takový návrh nedostatečný. Co bude obec požadovat, Moravčík nechtěl říci. "Zatím nemohu nic říct, protože máme koncem týdne schůzku s provozovatelem i vlastníkem. Tam budeme jednat," uvedl. 
    
Pro provozovatelskou společnost Reinwasser byl podle jejího právníka Tomáše Kubíka zákaz používání vody vydaný hygieniky překvapením, protože podobné problémy se údajně nikdy neobjevovaly. Firma upravila technologie a počítala s tím, že výsledky nových rozborů už budou v normě. To se ale podle Moravčíka zatím nestalo. 
    
Problémy s vodou měli na začátku června i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, hygienici tam v odebraných vzorcích našli komáří larvy. Na konci května byli bez pitné vody lidé v pražských Dejvicích a Bubenči. Závadná voda se z kanalizace do vodovodního řadu dostala na konci května a nakazila přes 4000 lidí, bez vody bylo asi 32.000 lidí. Komise sestavená Pražskou vodohospodářskou společností dospěla k závěru, že za havárii může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace. 
 
zdroj: ČTK