Zdravotní volno umožňuje odpovědný zaměstnavatel už nyní, tvrdí Korec z EKOSPOLU

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo do sněmovny poslat novelu zákoníku práce, která zavede takzvané sick days, tedy proplácené volno nad rámec dovolené pro případ lehčí nemoci. Shodli se na tom zástupci poslanců a odborů, nyní se vyjednává o počtu těchto dnů. Mluví se až o pěti dnech ročně. Stát tím chce reagovat na to, že od roku 2008 spousta zaměstnanců nemoc přechází či si na její léčení vybírá dovolenou. Od tohoto roku jsou totiž první tři dny nemocenské neplacené.  

„Každý ví, že v případě začínajícího nachlazení je lepší zůstat den nebo dva doma v teple a léčit se například horkým čajem s citronem, než běhat po doktorech pro neschopenku. Není ideálnější místo pro rozjezd nemoci, než je čekárna před ordinací plná různých bacilů. První neplacené dny neschopenky navíc nutí hodně lidí, kteří se obávají jakéhokoliv výpadku příjmů, aby s neléčenou nemocí chodili i nadále do práce. Neohrožují tím jen sebe, ale i všechny své kolegy. Krátký výpadek jednoho člověka lze nahradit jednodušeji, než delší absenci podstatné části pracovního týmu. Rozumný zaměstnavatel si to uvědomuje a krátkodobé zdravotní volno svým zaměstnancům umožňuje. Ostatně občas to využíváme i u nás v EKOSPOLU,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice.

Firmy možnost čerpat takzvané sick days hojně využívají i jako formu benefitu, na který lákají nové zaměstnance. Pokud chce stát tuto povinnost firmám nařídit, měl by ji podle Korce nějak kompenzovat. „V podstatě totiž nejde o nic jiného, než den dovolené navíc. Zatímco nyní udělení takzvaného sick day záleží pouze na rozhodnutí vedení firmy, nově by o možnost povolit zaměstnanci krátkodobé domácí léčení firma přišla a musela by ho akceptovat automaticky. Jakékoliv podobné snahy o regulaci podnikání jen komplikují firmám život a v konečném důsledku jsou spíše kontraproduktivní,“ varuje Korec s tím že stát by měl nechat rozhodnutí v této věci čistě na rozhodnutí zaměstnavatele.