Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Ženy, budujete kvalitně svou profesní síť?

7. 07 2021 | Networkingové obědy pořádané neziskovou organizací Business & Professional Women CR (BPWCR) jsou skvělou příležitostí pro navazování nových kontaktů, setkání se zajímavými a úspěšnými ženami, které mohou být pro řadu z nás vzorem. Obědy však nejsou jen o networkingu, ale také o posouvání se vpřed a získávání nových informací. Hostky, které přijmou naše pozvání, nás totiž vždy obohatí o své zkušenosti a názory.

Hostkou červnového networkingového oběda byla Eva Primus Kovandová, ředitelka kanceláře představenstva Hospodářské komory Praha 1. V rámci tématu „Je několik věcí, které teď vidím jinak“ jsme diskutovaly o tom, co jsme v uplynulém, dost zvláštním roce plném překážek a výzev zažily.

Eva nám také odpověděla na pár otázek.

Evo, mohla byste se nám ve stručnosti představit?

Jmenuji se Eva Primus Kovandová, v současnosti působím jako ředitelka kanceláře představenstva Hospodářské komory Praha 1. Jsem vdaná, mám dvě dcery, jedna chodí do 5. třídy, druhá do 1. třídy. Bydlím na okraji Prahy, takže mým denním chlebem je dojíždění do centra, k čemuž v poslední době využívám především vlak.

Tady jsme v podnikatelském prostředí, takže většina přítomných asi tuší, co je Hospodářská komora. Vy ale pracujete v Hospodářské komoře Prahy 1, můžete nám o ní povědět více?

Hospodářská komora Prahy 1 (HKP1) je součástí té velké Hospodářské komory ČR, jde o její obvodní součást. Naše komora sdružuje podnikající subjekty se sídlem nebo podnikatelským zájmem na území Prahy 1, přičemž na rozdíl od jiných podnikatelských sdružení působí zejména na územním principu. Jinými slovy sdružujeme živnostníky, podnikatele a firmy z centra Prahy, poskytujeme jim nejrůznější servis od monitoringu tisku, přes legislativní informace, pomoc při komunikaci se státní správou či samosprávou. Organizujeme také nejrůznější akce, setkání, workshopy, semináře. Ve zkratce se všemožně snažíme hájit pomáhat našim členům s podnikáním a hájit jejich zájmy. Členů máme zhruba 500, což z nás činí nejsilnější obvodní komoru vůbec. Snažíme se ale nabírat další a další členy. Čím víc nás bude, tím silnější bude náš hlas při jednání s politiky či státní správou.

Co Vaše práce obnáší?

Je to dlouhá řada činností, spousta jednání, ale i administrativy. Základem je ale komunikace s našimi členy a následně komunikace jejich podnětů, zájmů a stížností dál, ať už k příslušným politikům či úředníkům. V našem případě jde zejména o radnici Prahy 1 či magistrát hlavního města a nejrůznější organizace, které pod ně spadají.

Co Vás na Vaší práci nejvíc baví?

Ráda komunikuji s lidmi. Naši členové jsou navíc vesměs opravdu zajímaví a inspirativní lidé, každý s trochu jiným podnikatelským příběhem. Jsou to lidé pracovití a s velkým odhodláním. To se projevilo i teď, v době covidu. Tato doba pro ně byla mimořádně složitá, ale bojují ze všech sil. Těší mě, když se nám daří jim v jejich snažení pomáhat.

A co byste naopak nejraději ze svého pracovního kalendáře vynechala?

Asi jako každého, i mě irituje potýkání se s administrativou a byrokracií.  Ovšem co mě lidsky štve úplně nejvíc, je přístup některých úředníků a politiků. Neotravujeme je s malichernostmi, řešíme s nimi opravdu jen důležité problémy podnikatelů. Ovšem jejich odezva je občas neuvěřitelně laxní a pomalá. Když musíte poněkolikáté urgovat člověka, který je placen z daní nás všech, je to unavující, ale hlavně k vzteku.

Předpokládám, že s podnikateli je komunikace lepší…

Rozhodně ano, i když jsou to vesměs logicky velmi vytížení lidé. Od rána do večera pracují, aby uživili sebe, své rodiny i své zaměstnance. Proto je hodně bolestivé sledovat, když jim namísto pomoci někdo hází klacky pod nohy. Je to ze strany některých politiků velká nespravedlnost a nepochopení reality. Na druhou stranu pro mne to je motor do práce. Když se zdravě naštvu, práce mi jde lépe od ruky.

Podnikatele už řadu měsíců drtí pandemie, v centru Prahy, kde působíte, je navíc situace asi ještě horší, je to tak?

Bohužel ano, i když samozřejmě nelze paušalizovat. Situace podnikatelů v různých oborech může být i diametrálně odlišná. Tato krize je jiná, nezačala ekonomicky, ale pandemicky. Zasáhla celý svět, nezpůsobila jen ekonomické problémy, ale působila i na psychiku lidí, zasáhla do jejich životů. Rozpadají se rodiny, vztahy, firmy. Jak se z ní dostat, jak dlouho bude trvat, to zatím nikdo neví. Bohužel někteří čekají, vůbec si neuvědomují, že už nikdy to nebude stejné jako před pandemií. Některé firmy si vzaly úvěry a věřily, že vše bude fungovat jako v minulosti, ale stejné časy se dle mého názoru nevrátí. Pokud jde o pohostinství, ubytovací či jiné služby, které se v centru Prahy logicky orientují hodně i na turisty, tam je problém hodně veliký. Většina provozoven musela mít řadu měsíců zavřeno, nebo mohly fungovat jen ve velmi omezeném režimu. Nyní postupně otvírají, ale chybějí zákazníci. Propad je v řádu mnoha desítek procent, což potvrzují i data mobilních operátorů. Počet osob v ulicích centra Prahy je oproti situaci před covidem dramaticky nižší.

Nezbývá, než držet podnikatelům palce a fandit Hospodářské komoře, aby pro ně vybojovala co nejlepší podmínky. Pojďme k veselejším tématům. Ženy v podnikání. Vy jste v rámci HKP1 založila Lady club, můžeš nám tuto organizaci představit?

Je to neformální platforma pro ženy v rámci naší „jedničkové“ komory. Je otevřena jak podnikatelkám, tak třeba i manažerkám našich členských firem. Chci tímto způsobem propojovat ženy, umožnit jim navázání nových kontaktů, sdílení zkušeností, ale i nabídnout zajímavé možnosti trávení volného času. Setkáváme se, pořádáme akce. Odezvy mám zatím velmi pozitivní, což mi dělá radost. Covid nás, stejně jako všechny, poněkud přibrzdil, ale už se zase nadechujeme a plánujeme další akce. Přijde mi, že stejně jako chlapi si občas potřebují zajít na pivo bez ženských, i ženy se v čistě ženském kolektivu dokážou občas víc uvolnit, protože máme logicky obdobné zkušenosti a problémy.

Liší se podle Vás ženy podnikatelky od mužů?

Ženy jsou obecně asi empatičtější a současně emocionálnější. Svět podnikání je ale obecně dost tvrdý, takže podnikatelky se nesmí dát. Proto mám zkušenost, že jde většinou o ženy energické a odvážné. Žena, která dokáže skloubit podnikání s péčí o děti a domácnost, je pak už doslova hrdinka.

To jste mi pěkně nahrála, protože vím, že romě práce pro HKP1 stíháte i péči o dvě dcery, manžela a provozování rekreačního objektu. Jak to všechno dohromady zvládáte?

Tak teď to vyznělo, že jsem pochválila sama sebe (smích). Tak to nebylo myšleno. Všechno dokážu stíhat díky tomu, že mi velmi pomáhá manžel, ale i dcery jsou hodně samostatné. Samozřejmě jsou chvíle, kdy mám všeho plné zuby. Na druhou stranu Rezidence Náčkovice, kterou pronajímáme, je takové naše další dítě, které si postupně s manželem pipláme a vylepšujeme. I když je s jejím provozem dost práce, tak to nevnímáme tolik jako starost. Naopak nám dělá radost, když se u nás hostům líbí a znovu se k nám vracejí.

A jaký je Váš recept na skloubení rodinného a pracovního života?

Základem všeho je dobré plánování, ale současně schopnost improvizace, když plán selže (smích). Ale především je potřeba, aby všichni členové rodiny dokázali alespoň částečně fungovat jako samostatné jednotky a komunikovali spolu. Čím jsou děti větší, tím to jde lépe. Samozřejmě ale musíte mít také štěstí a hlavně zdraví.

Stíháte vedle všeho, o čem jsme již mluvily, také nějaké koníčky?

To si nechci nechat vzít. Mým doslovným koníčkem se v poslední době stali koně. Učím se jezdit. Koně si oblíbily i mé dcery, takže si je užíváme společně. Když to jde, tak také rádi cestujeme. Oba s manželem rádi lyžujeme, v létě si zase užíváme moře nebo historických památek.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Momentálně jsem spokojená a nechystám žádné změny. Chci dál pomáhat podnikatelům v rámci Hospodářské komory a dál chceme s manželem zvelebovat naší rekreační nemovitost. Věříme, že už teď budeme moci ubytování normálně pronajímat. Plánujeme pro naše hosty novinky v podobě tematických pobytů buď s koňmi, nebo naopak kulinářských víkendů s kurzy vaření a službami špičkového kuchaře. Věřím, že se naše nabídka u hostů setká s úspěchem.

Další z řady networkingových obědů budete moci zažít 16. září 2021 od 12 do 14 hodin. A připojit se k němu můžete i vy. Bližší informace najdete již brzy ZDE.

Veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR propojuje aktivní ženy s cílem podpořit ekonomickou nezávislost žen. Členkám a členům umožňuje zapojit se a přispět k pozitivní změně ve společnosti. Celoročně vede kampaň za #rovnéplaty, medializuje ženské vzory, organizuje odbornou konferenci Equal Pay Day, mentoringové programy, podporuje téma postavení a vlivu žen ve společnosti. Tvoří a realizuje projekty na podporu rozvoje žen a využití jejich potenciálu. 
 

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz