ZDIGITALIZOVANÝ TAXIKÁŘ PŘIJÍŽDÍ DO KIN

Společnost Aerofilms přináší do českých kin kromě distribučních novinek také zrestaurované legendární filmy světové kinematografie. Po minipřehlídkách zdigitalizovaných filmů s Audrey Hepburn a mafiánských filmech v čele s Kmotrem se pod hlavičkou Digitální klasika představí Taxikář režiséra Martina Scorsese, jeden z dlouhodobě nejvlivnějších titulů poválečné americké kinematografie.

Snímek získal Zlatou palmu na MFF v Cannes v roce 1976 a byl nominován na Oscara. Nyní ho divákům znovu představíme v unikátní zrestaurované verzi. Poprvé měli diváci tuto možnost na letošním festivalu MFF Karlovy Vary, během září 2011 bude zrestaurovaný Taxikář k vidění ve vybraných kinech v ČR.
 
„Jsme moc rádi, že můžeme takový snímek, jako je Taxikář, zprostředkovat divákům v té nejvyšší možné kvalitě. Věříme, že navážeme na úspěch předchozích zrestaurovaných perel světové kinematografie a tato kultovní klasika přitáhne znovu do kin tisíce diváků,“ říká Ivo Andrle ze společnosti Aerofilms.

Příběh nočního taxikáře
Hlavní postavou filmu je Travis Bickle, vojenský veterán, který po návratu z Vietnamu trpí nespavostí. Najde si proto práci jako noční taxikář. Během nekonečného popojíždění „špinavými“ ulicemi New Yorku naráží jen na násilí, drogy a prodejný sex. V dlouhodobě traumatizovaném, frustrovaném Travisovi sílí odhodlání k radikálnímu činu. To v osamělém muži nechtěně posílí jak elegantní Betsy, spolupracující na volební kampani senátora Palantinea, tak nezletilá prostitutka Iris.

„To mluvíš se mnou?“
Hlavní roli ve filmu ztvárnil vynikající Robert de Niro. Na tuto zásadní roli se připravoval velmi pečlivě, dokonce se prý na čas stal opravdovým taxikářem, aby si tuto roli vyzkoušel. Studoval také různé psychické nemoci, včetně syndromu války ve Vietnamu. Slavná scéna se zrcadlem, kdy si hlavní hrdina trénuje s pistolí větu „To mluvíš se mnou?“, byla jeho nápadem, ve scénáři bylo pouze, že se dívá do zrcadla.

Jodie Foster, která ve filmu hraje prostituku Iris, bylo v době natáčení pouhých 12 let - stejně jako její filmové hrdince. Za svou roli obdržela řadu ocenění na světových festivalech, podobně jako Robert de Niro za hlavní postavu. Do úlohy mladé prostitutky byla vybrána ze stovek zájemkyň, mezi nimiž byly například tehdy neznámá Michelle Pfeiffer, Melanie Griffith, Kim Basinger či Brooke Shields. Na slavnostní premiéru Taxikáře musela Jodie kvůli omezené přístupnosti filmu v doprovodu rodičů.

Více najdete na www.aerofilms.cz/taxikar
Trailer ke zhlédnutí zde - http://www.youtube.com/watch?v=0k_ZBz30BJA

Technologie digitalizace
Nápad remasterovat Taxikáře do rozlišení 4K (4096 x 2160 pixelů) vznikl během přípravy vydání Blu-ray disku. Scan proběhl do rozlišení 4K z původního negativu, který prý byl v relativně dobrém stavu, s obvyklým počtem nečistot a škrábanců. Obava, že digitálně restaurovaný Taxikář bude obrazově jiný než původní film, se nevyplnila. Oproti vydání na VHS a DVD ale o úplně jiný film jde. Starý přepis, který byl realizován asi před deseti lety, byl prováděn bez profesionální supervize, nových technologií a technologických postupů a výsledek tomu odpovídá.
Základem pro barevné korekce byla schválená původní kopie a snaha maximálně se přiblížit originální 35mm kopii. Supervizi nad korekcemi měl sám kameraman Michael Chapman a film po prvním restauračním procesu viděl i režisér Martin Scorsese, který pak předával své poznámky a komentáře.

„Ve vybraných kinech tak mají diváci možnost v rozlišení 4K vidět jeden z technologicky nejlépe zpracovaných remasterů. Většina digitálních kin v ČR má projektory v rozlišení 2K, takže pokud chce divák maximální možný zážitek, je třeba se v okolí porozhlédnout po kině s 4K technologií. Samozřejmě ale i 2K projekce nabízí divákům vynikající kvalitu obrazu. Podobným procesem a podobnou technologií byl remasterován nejvýznamější film československé historie Marketa Lazarová,“ říká Petr Vítek z občanského sdružení Pro-Digi, které se digitalizací kin a vším, co s ní souvisí, dlouhodobě zabývá.

Z participujících kin mohou 4K rozlišení nabídnout kina Aero, Světozor a Bio Oko v Praze, kino Centrál v Hradci Králové, kino 99 v Kolíně a Panorama v Boskovicích.