ČLK odmítá návrh úhradové vyhlášky, žádá přidat 5 pct ambulancím

Česká lékařská komora (ČLK) zásadně odmítá návrh nové úhradové vyhlášky, podle níž by se měla příští rok proplácet péče ze zdravotního pojištění. Podle komory je nový předpis nespravedlivý k ambulancím a příjmy řady soukromých lékařů by snížil. Žádá proto jeho přepracování a zvýšení plateb privátním ambulantním doktorům minimálně o pět procent. V prohlášení komory to dnes uvedl její prezident Milan Kubek. Přidat chtějí i lékárníci. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že je jednání otevřen, zdroje financí jsou ale omezené. 

Úhradová vyhláška každoročně stanoví hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení. Pojišťovny podle ní platí nemocnicím a lékařům. Podle návrhu by nemocnice měly příští rok dostat o 2,5 procenta peněz víc za akutní i následnou péči. Zubařům se mají přidat dvě procenta. Na úhradách se dohodli třeba ambulantní gynekologové. Lékaři by měli mít bonus za pohotovost. 
    
"Pro ČLK je nepřijatelné, aby druhým rokem po sobě rostly příjmy od zdravotních pojišťoven prakticky pouze lůžkovým zdravotnickým zařízením. Je prokázáno, že včasná ambulantní péče je v řadě případů levnější, efektivnější a pro pacienty komfortnější," uvedl Kubek. Komora žádá ministra o okamžité jednání. Vyhláška se má přijmout do konce října. 
    
Němeček je připraven s komorou jednat. "Jednání jsem samozřejmě otevřen, ale ministr zdravotnictví nemá tiskárnu na peníze. Ze systému nelze rozdávat prostředky, které v něm nejsou," sdělil ČTK ministr přes svou mluvčí. Minulý týden řekl, že se předpis může ještě měnit a že se bude zdravotníkům snažit vyjít vstříc, pokud přijdou s pádnými argumenty a jejich požadavky systém financování nerozloží. 
    
Podle Kubka se ale kvůli "klesajícím reálným úhradám" od zdravotních pojišťoven a kvůli regulacím dostupnost kvalitní péče zhoršuje a prodlužují se objednací lhůty. Pro příští rok komora žádá za stejné množství léčby jako letos aspoň o pět procent peněz víc. Poukazuje na to, že o tolik chce vláda od ledna zvýšit platy zdravotníků ve veřejném sektoru. 
    
Lékařské a zdravotnické odbory požadovaly původně růst výdělků o deset procent. Vláda souhlasila s pětiprocentním zvýšením. Komora odborářský požadavek podporovala, pětiprocentní přidání je podle ní nedostatečné. Od ledna se zvedne cena práce zdravotníků, a to o deset procent. Upraví to seznam zdravotních výkonů. Komora desetiprocentní růst považuje za přijatelný kompromis. 
    
Kubek podotkl, že nynější kabinet nedodržuje memorandum, které v roce 2011 politici uzavřeli s doktory při ukončení jejich protestní akce Děkujeme, odcházíme. Podle dokumentu měl od ledna 2013 průměrný výdělek lékařů dosáhnout podle jejich kvalifikace a praxe 1,5násobku až trojnásobku průměrné mzdy v zemi. 
    
Zvýšení příjmů žádají i lékárníci. Podle České lékárnické komory (ČLéK) jako jediní zdravotníci nedostali žádné kompenzace za zrušené poplatky, nerostou jim ani mzdy. Vyzvali ministerstvo ke zvýšení odměny za výkon z 12 na 30 korun. "V důsledku propadu příjmů lékáren mzdy nejenže již několik let nerostou, v mnoha případech na rozdíl od jiných segmentů zdravotnictví a v rozporu s prohlášeními ministerstva zdravotnictví o příjmech zdravotníků dokonce klesají," uvedla dnes komora v prohlášení. 
    
Podle komory by zvýšení odměny za výkon byl první krok "k oddělení závislosti příjmu lékárníka na ceně léčivých přípravků". Představitelé komory, farmaceutických fakult, odborné farmaceutické společnosti i provozovatelů lékáren podepsali o víkendu memorandum, v němž vyzvali resort a zdravotní pojišťovny k debatě o modelu financování, odstranění "doplatkového chaosu", omezení nelegálního výdeje léčiv mimo lékárny a uzákonění označení lékárna jen pro registrované lékárny. Zaměřit se chtějí i na elektronické recepty a sdílení dat či na vytvoření sítě lékáren. 
 
zdroj: ČTK