Do roka má do kin přijít 80 českých dokumentů

Do září příštího roku se má v kinech objevit na osmdesát českých dokumentárních snímků. Vyplývá to z dnešní prezentace, kterou v pražském kině Světozor uspořádalo České filmové centrum s Institutem dokumentárního filmu.      

Režiséři Filip Remunda, Linda Jablonská, Pavel Štingl, Miroslav Janek a další představili desítku projektů v různých stádiích přípravy a výroby. Jsou součástí česko-anglického online katalogu s 80 autorskými dokumenty. Na prezentaci navázala předpremiéra filmu Iva Bystřičana Mých posledních 150.000 cigaret, který bude koncem října uveden na mezinárodním festivalu v Jihlavě. Přináší souvislosti, jimž se tabákový průmysl a politici vyhýbají. Na pozadí osobního režisérova příběhu zhmotňuje začarovaný kruh obchodu s lidskou slabostí. 
    
Podle Remundy film patří na velké plátno, tedy do kina, ovšem najít provozovatele, který by ho uvedl, je stále těžší. "Je třeba hledat nové cesty, vyjít divákům vstříc. Institut dokumentárního filmu proto připravuje alternativní distribuci ve spolupráci s kavárnami, bývalými továrnami, hudebními kluby a dalšími undergroundovými kulturními prostory. Snahou je vytvořit komunitu, která si bude vzájemně pomáhat," uvedl. 
    
On-line katalog obsahuje informace o titulech rozdělených podle fáze přípravy (příprava, produkce, postprodukce) a délky (do 30 minut, do 60 minut a nad 60 minut). Tištěný katalog je útlejší a obsahuje informace o 25 nejzajímavějších dokumentech, které představují průřez různými žánry a stopážemi. Má sloužit zahraničním a domácím profesionálům a představitelům festivalů k orientaci v aktuální tvorbě. 
    
Mezi prezentovanými projekty byl snímek Eugéniové Pavla Štingla křísící učení, které mělo kdysi spasit lidstvo před vážnými genetickými zátěžemi. Režisér myšlenku eugeniky oživuje, ovšem nahlíží na ni jako na mesiášský syndrom a exemplární případ zneužití vědy. 
    
Dokumentaristka Linda Kallistová Jablonská sleduje ve filmu Počátky tři dívky, které dosáhly plnoletosti a musely v červnu 2012 opustit Výchovný ústav pro děti a mládež. Sleduje, jaké šance dává společnost outsiderům. 
    
Příběhem tří nevšedních jazzmanů, pocházejících ze stejné generace, jíž ovlivnila ruská okupace Československa v roce 1968, se inspirovali Robert Kirchhoff a Filip Remunda při natáčení snímku Jazz Wars. Laco Deczi žije v New Yorku, Jan Jankeje ve Stuttgartu a Lubo Tamškovič pobýval v Paříži. 
    
Dál nic je název Bystřičanovy reportáže, která na půdorysu vznikající dálnice zhmotňuje vleklý spor o povahu demokracie a role občanské společnosti v moderní Evropě. Konkrétně jde o skandály provázenou dostavbu dálnice D8 v chráněné krajině Českého středohoří. 
    
V červenci by se Olga Havlová dožila 80 let, v lednu 2014 uplyne sedmnáct let od její smrti. Ve filmu Miroslava Janka na ní přátelé vzpomínají jako na parťáka Václava Havla, kamarádku, která nezkazila žádnou legraci, štědrou hostitelku, vášnivou hráčku a houbařku, ostrou glosátorku, statečnou disidentku i ženu moudrou a věcnou. 
 
zdroj: ČTK