ERÚ má podezření na neoprávněnou podporu výroby elektřiny a tepla

Energetický regulační úřad (ERÚ) má podezření, že některé podniky, které vyrábějí v kombinaci teplo a elektřinu, čerpají neoprávněnou státní podporu. Úřad proto vyzval Státní energetickou inspekci, aby v dané věci zahájila kontrolu, sdělil dnes ČTK mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. 

Podpora pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla se vypočítává podle úspory primární energie. "Energetický regulační úřad nastavil parametry účinnosti tak, aby vysoce účinné zdroje dostávaly vyšší podporu. Při kontrole výkazů od operátora trhu zjistil pochybnosti ve vykazování parametrů účinnosti," uvedl Chvojka. 
    
Chvojka ČTK řekl, že podporu ve stanovené kategorii pobírá zhruba 80 provozoven. ERÚ zpřísnil podmínky pro podporu, když nastavil pro podniky minimální výši úspory primární energie 15 procent. "Zdá se nám zvláštní, že se náhle do přísnějšího limitu vešly všechny provozovny, i když v minulosti vykazovaly úsporu ve výši například 12 procent," řekl Chvojka. 
    
Mluvčí ERÚ také zdůraznil, že se pochybnosti netýkají nějaké konkrétní provozovny. Kontrola, kterou úřad provedl, byla podle Chvojky plošná. Konkrétní podniky nyní musí zkontrolovat Státní energetická inspekce. 
    
"Obávám se, že některé provozovny mohou pobírat vyšší podporu, než která jim dle kritérií úspory primární energie přísluší. Z tohoto důvodu si u některých výroben vyžádáme energetický audit, který výši úspory primární energie prokáže," řekla ředitelka ERÚ Alena Vitásková. Neoprávněné čerpání podpory je podle ní dotační podvod. 
    
Pokud se podezření u některých provozoven potvrdí, budou podle Chvojky přeřazeny do nižší kategorie podpory a neoprávněně získané peníze budou muset vrátit. Zároveň takovým podnikům hrozí trestní stíhání kvůli podvodu. 
    
Kombinovanou výrobu elektřiny a tepla stát financuje v rámci podpory obnovitelných zdrojů energie. Na takzvanou kogeneraci míří zhruba tři procenta z celkové roční podpory pro obnovitelné zdroje, která v letošním roce činí 44,4 miliardy korun. Většinu celkové částky platí spotřebitelé v cenách elektřiny, 11,7 miliardy vyplácí stát z rozpočtu. 
    
Zatímco provozní podpora pro nové obnovitelné zdroje by se podle návrhu zákona, který v srpnu schválila Sněmovna, měla od nového roku až na výjimky zastavit, kombinovaná výroba elektřiny a tepla by měla být podporována nadále. Návrh zákona ale ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. 
 
zdroj: ČTK