Myslí ovládáme své tělo? Rozhovor s NLP trenérem Miroslavem Šůsem. 8. díl

Minule jsme se zmínili o metodách, které můžeme v NLP (Neurolingvistické programování) použít. V dnešním díle rozhovoru s  NLP trenérem a koučem Miroslavem Šůsem o NLP (Neurolingvistické programování) si povíme, jak můžeme naší myslí ovládat tělo a naše zdraví.

Minule jsme si povídali o možných způsobech relaxace.  Pokud se dokážeme pomocí relaxace uvolnit, existují ještě další možnosti, jak působit na naše tělo? 

Většina z nás jistě slyšela o holistickém přístupu k našemu zdraví. Nejznámější světovou lékařkou propagující holistický přístup ke zdraví je Dr. Lisa Rankin. V Čechách prosazuje holistický přístup ke zdraví MUDr. Jan Hnízdil, který u nás provozuje celostní medicínu. Zjednodušeně můžeme říci, že naše tělo i naše zdraví ovládá naše mysl, tělo a mysl jsou vzájemně propojené. Pokud se podíváme na naše tělo z hlediska NLP, celý systém našeho těla ovlivňují vibrace, nejvíce pak rezonují duté orgány. Všichni známe a občas sami říkáme, že máme plnou hlavu myšlenek, máme přeplněný žaludek, stres nám může způsobit zažívací problémy a třeba až průjmy. Můžeme také cítit slabost u srdce. Nejvíce systém našeho těla ovlivňují duté orgány, jako je srdce, žaludek, plíce a také střeva a další. Takže pokud na sebe mluvím na neurolingvistické bázi a citlivě pronášíme nahlas větu: Mááám sááám sebe rááád“, okamžitě cítím vibrace v dutých orgánech, tedy srdce, žaludek, plíce, střeva atd. Pokud nedáme do souladu duté a plné orgány, nastává nerovnováha v těle a vytvoří se stres, trpíme únavou, můžeme mít citlivý žaludek, problémy se zažíváním, které mohou vést k průjmům. Psychika pak ovlivňuje tak jak se cítíme a zpomalují se pochody v našem těle. Zpomalují se tím i regenerační schopnosti naše těla. Zpomaluje se obnovování našich buněk a hojení, takže pak se nám poranění hojí pomaleji nebo špatně a musíme navštívit lékaře, aby nám pomohl a ránu vyčistil, popřípadě nasadil antibiotika, aby naše tělo zvládlo záněty. Jsme svědky toho, že lidé neprovádějí žádné činnosti, které by vytvářeli správné frekvence, nezpívají, netančí, neposlouchají hudbu a už na sebe ani nemluví a naše duté orgány jsou v disharmonii s naším tělem.

NLP můžeme rekonstruovat lingvistický vzorec, jak se chováme sami k sobě, takže když ráno vstáváme a mluvíme na sebe „Dnes bude krásně“, je jedno jestli je to pravda nebo ne, ale jde jen o frekvence, kterými povzbuzujeme činnost našich dutých orgánů a harmonizujeme naše tělo a psychiku.

 

O tom ale nikdo nemluví. Chcete tím říci, jak na sebe mluvíme, tak se cítíme?

Ano o tomto nechce nikdo mluvit, protože to znamená, že pokud mám negativní myšlenky a negativně mluvím, tak budu nemocný, budu tlustý a nebudu šťastný. A frekvence, které potřebujeme se musí stále doplňovat, pravidelně tělu poskytovat, jinak se vytvořené spojení rozpustí a ztratí se z vašeho myšlení veškerá radost. Tělo je stále „nafouknuté“, má nadváhu a ani nevíme proč, přesto, že má dost pohybu. Duté orgány nedostávají správné frekvence, tělu chybí rezonance, a proto se tuk ukládá v těle a zůstává.

Co to pro nás znamená? Potřebujeme vytvořit signál mozku, co nám dá pocit štěstí.  Většinou nejsme šťastný, většina z nás je v chronické depresi, a proto musíme dělat postupné kroky, kterými opakovaně dáme mozku signál k vytvoření pocitu štěstí.

 

To je velice zajímavé, co tedy můžeme pro sebe začít dělat?

Třeba můžeme začít tím, že se naučíme co nejčastěji používat specifickou pozici rukou tzv. „winner“ (jsem vítěz – viz obrázek). Pokud je udržíme alespoň 2 minuty, tak pozice rukou ovlivní naše nervy a dát mozku signál „Já jsem vítěz“ a ten tlak pak ovlivní naše myšlení.

Měli bychom přidat i zvukové rezonance do našeho těla. Budhisté používají pro doplnění rezonance čantování“ a používají k tomu mantry. Pokud jste to již vyzkoušeli, můžete to používat. Pro začátek nám však stačí nahlas říkat Mááám sááám sebe rááád“. Nejlépe několikrát za sebou. Není to o intonaci, jde pouze a frekvence.

Dalším krokem může být, že napíšeme sami sobě do budoucnosti. Naši představu o tom, co jsme dokázali, vytvořili, naučili.

 

To je velice zajímavé. Určitě to sám na sobě vyzkouším. Už se těším na další týden, kdy budeme pokračovat v dalším krůčkách, jak naučit náš mozek pocitu štěstí.

 

Také vás zaujalo spojení myšlení a pocitu štěstí? Napadlo Vás, že máte také podobné zkušenosti a rádi byste se zeptali na možnosti NLP? Pokud ANO, napište nám Váš názor, popřípadě Vaše dotazy do naší diskuse nebo můžete napsat rovnou NLP trenérovi Miroslavu Šůsovi na email trener@nlp-trener.cz.

Těšíme se na Vaše dotazy a náměty.