Sobotka: Části ČSSD záleží na osobním, nikoliv volebním úspěchu

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že některým členům strany vůbec nezáleží na volebním úspěchu, ale jen na osobním prospěchu. Uvedl to dnes v narážce na sobotní hlasování ústředního výkonného výboru ČSSD, kde se proti jeho kandidatuře na premiéra v tajné volbě postavilo přes pět desítek straníků. Následně se objevily spekulace, že šlo o pokus Sobotku zbavit funkce. To odmítá statutární místopředseda Michal Hašek, který měl za pokusem údajně stát, i další místopředseda Zdeněk Škromach, který navrhl, aby se hlasovalo tajně.

Sobotka v hlasování, zda bude volebním lídrem sociální demokracie a zároveň jejím kandidátem na premiéra, získal 86 ze 151 hlasů, proti jich bylo 51. Grémium i předsednictvo strany, která by po tahanicích ohledně podpory vlády Jiřího Rusnoka chtěla vystupovat jednotně, se přitom dříve v otevřené volbě pro Sobotku vyslovily jednomyslně.
 
"O rezignaci jsem neuvažoval ani minutu. Nebyl k tomu žádný důvod a lidé, kteří mě znají, vědí, že mám pevné nervy a tvrdou hlavu. Nemám ve zvyku uhýbat ani ustupovat," napsal dnes Sobotka v tiskovém prohlášení v reakci na spekulace některých médií, že po hlasování přemýšlel o odstoupení. "Jen mne na hlasování překvapilo, že některým lidem v sociální demokracii vůbec nezáleží na volebním úspěchu, ale záleží jim jen na jejich osobním prospěchu. Ve skutečnosti tím pomáhají Kalouskovi a ODS," dodal, aniž upřesnil, koho ze svých spolustraníků má na mysli.
 
Škromach je přesvědčen, že na něj se kritika nevztahuje. "Pokud jde o mě, tak myslím, že historicky jsem vždycky upřednostňoval zájem sociální demokracie nad osobním zájmem nebo nad zájmy jednotlivců," řekl ČTK senátor, kterého prý trochu překvapuje, že se šéf strany vyjadřuje tímto způsobem, je to prý celkem zbytečné.
 
S návrhem vyjádření podpory Sobotkovi přišel na jednání ústředního výkonného výboru další místopředseda strany Lubomír Zaorálek. "Naše stanovy říkají celkem jasně, že personální návrhy se hlasují tajně, tam není co smlouvat," vysvětluje Škromach důvod, proč chtěl tajnou volbu. Dodává, že v opačném případě by bylo možné v budoucnosti hlasování zpochybnit.
 
To, že by tajné hlasování bylo snahou o převrat proti Sobotkovi vedený Haškem a Škromachem, oba politici odmítají. "Zásadně takovou interpretaci odmítám, jsem loajální k ČSSD a pracuji v jejím dresu už 15 let, mám zájem, abychom byli stranou úspěšnou, pro voliče čitelnou a atraktivní co do programu i personální nabídky," napsal ČTK Hašek, podle něhož je tajné hlasování v takových případech normální.
 
"Hlasovali jsme na návrh L. Zaorálka o něčem, co je samozřejmé a co nikdo uvnitř ČSSD předtím nezpochybňoval, možná to část členů ÚVV považovala za zbytečný účelový tlak," uvedl dále Hašek. "Doporučuji hlasatelům teze o údajném puči v ČSSD, např. Jiřímu Dienstbierovi, aby zchladil hlavu a věnoval se našim soupeřům, zejména TOP 09 či jasnému vyvracení pochybností o financování jeho volebních kampaní, o kterém u soudu hovořil David Rath," dodal.
 
Úvahy o snaze zbavit se Sobotky odmítl i Škromach, jenž prý takové výroky zaznamenal pouze u Dienstbiera, který je prý asi sám "pučista". "Bohužel tyhle jeho výroky jenom svědčí o tom, že právě on dlouhodobě vnitřně rozkládá sociální demokracii," uvedl také Škromach.
 
Dienstbier již v sobotu na svém profilu na facebooku napsal: "Puč nevyšel. Svébytnost zachována." Dnes ČTK sdělil, že hlasování nakonec dopadlo v zásadě dobře, i když mu prý přijde trošku nefér nepostavit se Sobotkovi otevřeně, a tímto způsobem mu podrážet nohy.
 
zdroj: ČTK