V pražském Klementinu padl více než sto let starý teplotní rekord

V pražském Klementinu dnes padl více než 100 let starý teplotní rekord pro dnešní den, ve 14:00 zde naměřili 32,2 stupně Celsia. Dosavadní historické maximum z roku 1885 tak bylo překonáno o tři desetiny stupně. Teplotní rekordy stejně jako v neděli padaly na velké většině stanic po celé republice. Nejtepleji dnes bylo zatím v Plzni - Bolevci, kde se rtuť teploměru zastavila až na rovných 35 stupních, řekl ČTK Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Klementinu byl teplotní rekord překonán i v neděli, kdy se teplota vyšplhala na 33,6 stupně Celsia. V neděli nakonec rekordy padly na zhruba polovině stanic ze 135, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově, kde naměřili 34,4 stupně Celsia.
 
Konečné statistiky z dneška zatím meteorologové nemají. Vzhledem k letnímu času totiž mohou teploty stoupat až zhruba do 17:30, upozornil Šimandl.
 
Tropické teploty vydrží v celé České republice až do středy, během níž se budou ale postupně objevovat bouřky. V úterý teploty dosáhnou k 32 až 36 stupňům Celsia, více než 34 stupňů bude hlavně v Libereckém, Pardubickém, Středočeském kraji a v Praze. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav, který pro uvedené kraje a pro Ústecký a Plzeňský kraj současně zvýšil možné nebezpečí z nízkého stupně na vysoký.
 
V souvislosti s teplým a suchým počasím se bude podle meteorologů dál zvyšovat nebezpečí vzniku požárů. Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová ČTK sdělila, že by lidé měli dodržovat v přírodě základní pravidla - nerozdělávat oheň, nekouřit a nepoužívat například přenosné vařiče. Na paměti by měli mít i zákaz vypalování trávy a porostů.
 
Lidé by měli během horkých dní omezit tělesnou zátěž a pobyt na přímém slunci. Je vhodné více pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu, především neperlivé, které je možné kombinovat s minerálními vodami.
 
Podle mluvčí hasičů by se lidé měli rovněž vyhnout manipulaci s hořlavými kapalinami, které se při vysokých teplotách více odpařují, čímž roste riziko vznícení a výbuchu hořlavých výparů. "Vysoké teploty také znamenají zvýšené riziko otravy oxidem uhelnatým při nesprávném užívání karmy. Při jejím použití je nezbytné mít zajištěnu důkladnou výměnu vzduchu v místnosti," doplnila mluvčí.
 
Výstraha před vysokými teplotami platí pro všechny kraje od dnešních 11:00 do středečních 20:00. Stejnou platnost má výstraha před možností vzniku požárů.
 
zdroj: ČTK