Za ubití spolubydlícího kladivem vyměřil soud Sixtovi 21 let

Za brutální vraždu spolubydlícího stráví šestatřicetiletý Vladislav Sixta 21 let ve vězení. Původně uložený trest mu dnes o čtyři roky snížil odvolací Vrchní soud v Praze. Muž, který své spící oběti rozdrtil hlavu kladivem, bude muset po odpykání trestu nastoupit do detenčního ústavu. Z něj se dostane na svobodu, jen pokud o to požádají psychiatři.

Sixta se k vraždě přiznal, po činu sám zavolal policii. Muže ubil loni 22. prosince v ubytovně v Praze 10. Oběť spala na zádech, když ji několikrát udeřil do hlavy kladivem. Náčiní se po nárazu rozpadlo, kovová část přitom uvízla v lebce oběti. Muž byl okamžitě v bezvědomí, Sixta se jej ale podle obžaloby pokusil dále dusit svetrem. Oběť stále vydávala zvuky, Sixta si proto přinesl další kladivo a pokračoval v úderech.
 
Podle soudních znalců je Sixta inteligentní člověk, který netrpí duševní nemocí, zdědil ale takzvanou hraniční poruchu osobnosti vyznačující se nevyvážeností a komplikacemi při zařazování do společnosti. V minulosti se také několikrát léčil na psychiatrii kvůli problémům s alkoholem a hraní na automatech, pokusil se i o sebevraždu.
 
A právě protože porucha osobnosti měla částečný vliv na spáchání trestné činnosti, odvolací soud verdikt zmírnil. "Nebyla přiznána snížená příčetnost, ale ze znaleckých posudků je patrné, že obžalovaný trpí poruchou osobnosti," prohlásil předseda senátu Martin Zelenka. Prý ale bylo třeba přihlédnou i k tomu, že Sixta byl dosud netrestaný. "Pětadvacetileté tresty se ukládají za nájemné vraždy, trest byl nepřiměřeně přísný," dodal soudce.
 
Podle Zelenky je však uložení výjimečného trestu nad dvacet let na místě, zejména kvůli surovosti činu. "Došlo de facto k devastaci hlavy poškozeného. Obžalovaný navíc vystřídal víc mechanismů, které byly schopné poškozeného usmrtit," uvedl předseda trestního senátu s tím, že umístění Sixty do zabezpečovací detence po vykonání trestu vězení je zcela na místě. Dodal, že ochranné opatření není doživotní, znalci totiž budou mužův stav zkoumat jednou ročně.
 
Sám Sixta dnes u soudu prohlásil, že patří za mříže. "Já vím, že patřím do vězení. Jen chci vědět proč," sdělil s tím, že nechápe některé pasáže prvostupňového verdiktu. Již dříve přitom uvedl, že útok na spolubydlícího byla náhoda, rozpory s ním neměl. Kdyby nebyl muž zrovna na ubytovně, prý by se to nestalo. Podle znalců sehrál roli Sixtův pocit vnitřní prázdnoty a hluboké životní prohry. Muže zabil údajně proto, že nebyl schopen zabít sebe, a proto spáchal takzvanou společenskou sebevraždu.
 
zdroj: ČTK