Zeman pozval do ČR Putina k výročí osvobození Osvětimi

Prezident Miloš Zeman pozval na leden do České republiky představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války, mezi nimi i ruského prezidenta Vladimira Putina. Uvedl to dnes Český rozhlas a ČTK to potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman podle něj státníky pozval na připomínku 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, které připadá na 27. leden. Zda se hlavy USA, Ruska, Velké Británie a Francie akce zúčastní, nemá Hrad podle Ovčáčka zatím potvrzeno.

"Jde o mezinárodní připomínku holokaustu. V České republice budou tuto připomínku organizovat významné židovské organizace, které jsou pořadateli. Je ale logické, že hlavy vítězných mocností druhé světové války musí pozvat prezident republiky," uvedl Ovčáček. Podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause jsou do ČR pozvány hlavy asi deseti států, včetně například ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.
 
"Nerad bych tuto záležitost spojoval s jakýmkoli zahraničněpolitickým děním," poznamenal mluvčí Hradu k tomu, že Putin v současnosti čelí tlaku Západu ohledně zasahování Ruska do krize na Ukrajině. Kreml podle Českého rozhlasu potvrdil, že pozvánku dostal, zabývat se jí bude později.
 
K výročí osvobození Osvětimi se v Praze a Terezíně uskuteční dvoudenní mezinárodní fórum. První den, 26. ledna, by se mělo na Pražském hradě konat shromáždění, jež se bude mimo jiné věnovat problémům se vzrůstajícími teroristickými útoky na evropské synagogy. Druhý den bude určen pro politiky, kteří by se podle připravovaného programu měli sejít nejdříve na Hradě a pak v Terezíně, kde se odehraje pieta.
 
"Je to příležitost připomenout si oběti holokaustu a osvobození tohoto vyhlazovacího tábora," uvedl Ovčáček k připravované akci, kterou pořádá Evropský židovský kongres a další organizace. Podle informací organizátorů na internetu by na ní kromě Zemana a Putina měl vystoupit francouzský prezident François Hollande či německá kancléřka Angela Merkelová.
 
Na příští rok připadá 70 let od osvobození nacistických koncentračních táborů a od konce druhé světové války. Připomínka osvobození Osvětimi se 27. ledna uskuteční i na místě bývalého vyhlazovacího tábora, kde zahynulo přes milion lidí převážně židovského původu. Polští organizátoři na plánované připomínce očekávají několik tisíc účastníků, zejména přeživších holokaustu.
 
"Polští kolegové to tentokrát dělají jinak než v minulosti. Vždy to bylo politické shromáždění, například před deseti lety se tam sešlo asi 45 hlav států včetně (tehdejšího českého prezidenta Václava) Klause. Letos to chtějí Poláci udělat jinak, protože to je poslední možnost, aby se sešli přeživší," dodal Kraus. Jako náhradní místo se proto zvolil Terezín.
 
Hlavy vítězných mocností druhé světové války se sešly už letos v červnu u příležitosti 70. výročí vylodění spojenců v Normandii, množství mezinárodních hostů se zúčastnilo také srpnových oslav 70 let od zahájení Slovenského národního povstání v Banské Bystrici. Za Rusko byl na akci pozván rovněž Putin, nakonec ho ale zastupoval ministr obrany Sergej Šojgu. Kvůli přítomnosti představitele ruské vlády se oficiálního programu tehdy odmítl účastnit polský prezident Bronislaw Komorowski, jehož země má s Ruskem napjaté vztahy kvůli krizi na Ukrajině. Poláci poté Šojguovi také zabránili v přeletu nad polským územím.
 
Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek v Radiožurnálu připustil, že načasování pozvánky je netradiční. "Vzhledem k tomu, že je konec listopadu, tak musí být zřejmé, že buď je to jenom gesto a nepřijede nikdo, anebo je to jenom s jedním tím prezidentem domluvené, protože prezidenti většinou mají svůj kalendář plný na déle než na dva měsíce."
 
zdroj: ČTK